The Official Website
of the ISAF Rolex
World Sailor
of the Year Awards

sailing.org/worldsailor

ISAF Rolex World Sailor of the Year Awards - Past Winners

2013 Winners

Male Winner - Mathew Belcher (AUS)
Female Winner - Jo Aleh & Polly Powrie (NZL)

2012 Winners

No ALT tag specified Male Winner - Ben Ainslie (GBR)
No ALT tag specified Female Winner - Lijia Xu (CHN)

2011 Winners

No ALT tag specified Male Winner - Iker Martinez & Xabier (ESP)
No ALT tag specified Female Winner - Anna Tunnicliffe (USA)

2010 Winners

No ALT tag specified Male Winner - Tom Slingsby (AUS)
No ALT tag specified Female Winner - Blanca Manchon (ESP)

2009 Winners

No ALT tag specified Male Winner - Torben Grael (BRA)
No ALT tag specified Female Winner - Anna Tunnicliffe (USA)

2008 Winners and Nominees

Ben Ainslie Male Winner - Ben Ainslie (GBR)
Alessandra Sensini Female Winner - Alessandra Sensini (ITA)

Click here for full details on the winners and nominees

2007 Winners and Nominees

Ed BAIRD Male Winner - Ed Baird (USA)
Claire LEROY Female Winner - Claire Leroy (FRA)

Click here for full details on the winners and nominees

2006 Winners and Nominees

Mike Sanderson (NZL) Male Winner - Mike Sanderson (NZL)
Paige RAILEY (USA) Female Winner - Paige Railey (USA)

Click here for full details on the winners and nominees

2005 Winners and Nominees

Fernando ECHAVARRI and Anton PAZ (ESP) Male winners - Fernando Echavarri and Anton Paz (ESP)
Female Winner - Ellen MACARTHUR (GBR) Female winner - Ellen MacArthur (GBR)

Click here for full details on the winners and nominees

2004 Winners and Nominees

Male Winner - Robert SCHEIDT (BRA) Male Winner - Robert Scheidt (BRA)
Female Winner - Sofia BEKATOROU & Emilia TSOULA (GRE) Female Winners - Sofia Bekatorou and Emilia Tsoulfa (GRE)

Click here for full details on the winners and nominees

2003 Winner and Nominees

Male Winner - Russell COUTTS (SUI) Male Winner - Russell Coutts (SUI)
Female Winner - Siren Sundby (NOR) Female Winner - Siren Sundby (NOR)

Click here for full details of the winners and nominees

2002 Winners and Nominees

Male Winner - Ben AINSLIE (GBR) Male Winner - Ben Ainslie (GBR)
Female Winners - Sofia BEKATOROU & Emilia TSOULFA Female Winners - Sofia Bekatorou and Emilia Tsoulfa (GRE)

Click here for full details of the winners and nominees

2001 Winners and Nominees

Male Winner - Robert SCHEIDT (GBR) Male Winner - Robert Scheidt (BRA)
Female Winner - Ellen MACARTHUR (GBR) Female Winner - Ellen MacArthur (GBR)

Click here for full details of the winners and nominees

2000 Winners and Nominees

Male Winners - Mark REYNOLDS & Magnus LILJEDAHL (USA) Male Winners - Mark Reynolds and Magnus Liljedahl (USA)
Female Winner - Shirley ROBERTSON (GBR) Female Winner - Shirley Robertson (GBR)

Click here for full details of the winners and nominees

1999 Winners and Nominees

Male Winner - Mateusz KUSZNIEREWICZ (POL) Male Winner - Mateusz Kusznierewicz (POL)
Female Winner - Margriet MATTHIJSSE (NED) Female Winner - Margriet Matthijsse (NED)

Click here for full details of the winners and nominees

1998 Winners and Nominees

Male Winner - Ben AINSLIE (GBR) MaleWinner - Ben Ainslie (GBR)
Female Winner - Carolijn BROUWER (NED) Female Winner - Carolijn Brouwer (NED)

Click here for full details of he winners and nominees

1997 Winners and Nominees

Male Winner - Pete GOSS (GBR) Male Winner - Pete Goss (GBR)
Female Winners - Ruslana TARAN & Elena PAKHOLCHIK Female Winners - Ruslana Taran and Elena Pakholchik (UKR)

Click here for full details of the winners and nominees

1996 Winners and Nominees

Male Winner - Jochen SCHUMANN (GER) Male Winner - Jochen Schumann (GER)
Female Winner - Lee Lai SHAN (HKG) Female Winner - Lee Lai Shan (HKG)

Click here for full details of the winners and nominees

1995 Winners and Nominees

Male Winner - Russell COUTTS (SUI) Male Winner - Russell Coutts (SUI)
Female Winner - Isabelle Autissier (FRA) Female Winner - Isabelle Autissier (FRA)

Click here for full details of the winners and nominees

1994 Winners and Nominees

Male Winners - Peter BLAKE (NZL) & Robin KNOX-JOHNSTON (GBR) Male Winners - Peter Blake (NZL) and Robin Knox-Johnston (GBR)
Female Winner - Theresa ZABELL (ESP) Female Winner - Theresa Zabell (ESP)

Click here for full details of the winners and nominees

© 2016 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM