An Official
Website of
World Sailing

sailing.org/worldcup

Live Regatta

SWC Series | Hyères

23 Apr 17 - 30 Apr 17

ISAF Sailing World Cup | Hyeres
Introduction
Regatta Details
Start Date20 April 2015
End Date26 April 2015
ISAF IDFRA201504HAL
VenueHyeres
CountryFrance
Entry NameAntonio Gonzalez de la Madrid
Entry AddressISAF
Tel+ 44 2380 635 111
Fax+ 44 2380 635 789
Emailswc@isaf.com
Websitehttp://swc.ffvoile.fr/
Registration Lists Click here to view
From 20-26 April 2015 ISAF Sailing World Cup Hyères returns to the French Riviera, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors. ISAF Sailing World Cup Hyères is the penultimate regatta included in the 2015 ISAF Sailing World Cup, the seventh edition of the annual series for Olympic sailing.

ISAF Sailing World Cup Hyeres is a qualification regatta for the 2015 ISAF Sailing World Cup Final scheduled for 29 October to 1 November 2015 in Abu Dhabi, United Arab Emirates. Hyeres gold medallists in each Olympic event will qualify for the World Cup Final.

Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres20 Apr 2015 - 26 Apr 2015
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 26/04/2015 10:40
Marks141FDate: 23 Apr 2015
Start time: 12:25
Race status: Finished
Lead Boat07:3111:3718:5223:09
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
141F
1FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
1
07:31
1
11:37
1
18:52
1
23:09
1
2AUSAUS 3
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
4
07:40
4
12:04
2
19:19
2
23:39
2
3FRAFRA 77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
12
07:53
8
12:16
3
19:27
3
23:44
3
4NEDNED 244
Mandy Mulder
Coen de Koning
5
07:41
2
11:59
9
19:41
4
23:49
4
5SUISUI 220
Matías Bühler
Nathalie Brugger
6
07:42
7
12:15
7
19:37
5
23:49
5
6DENDEN 199
Lin Ea Cenholt
Christian Peter Lübeck
3
07:40
6
12:12
4
19:30
6
23:50
6
7GBRGBR 254
Ben Saxton
Nicola Groves
2
07:35
3
12:01
5
19:31
7
23:55
7
8GERGER 211
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
29
08:20
23
12:58
10
19:44
8
23:56
8
9CANCAN 271
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
07:46
5
12:10
6
19:35
9
23:57
9
10NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
14
07:55
14
12:35
15
19:58
10
24:01
10
11ITAITA 262
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
20
08:06
13
12:28
11
19:50
11
24:02
11
12NEDNED 243
Renee Groeneveld
Steven Krol
15
07:55
15
12:36
14
19:57
12
24:08
12
13ESPESP 108
Marina Lopez
Iker Martinez de Lizarduy
9
07:50
11
12:26
8
19:41
13
24:10
13
14AUSAUS 242
Darren Bundock
Nina Curtis
10
07:50
10
12:23
16
20:04
14
24:12
14
15FRAFRA 065
Moana Vaireaux
Manon Audinet
11
07:51
9
12:22
12
19:50
15
24:14
15
16GBRGBR 201
John Gimson
Hannah Diamond
28
08:18
24
13:00
19
20:12
16
24:19
16
17DENDEN 151
Allan Norregaard
Anette Viborg
18
08:03
17
12:40
17
20:04
17
24:24
17
18AUTAUT 277
Thomas Zajac
Tanja Frank
16
07:58
16
12:36
20
20:19
18
24:26
18
19GBRGBR 257
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
19
08:05
22
12:51
18
20:10
19
24:29
19
20ARUARU 212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
36
08:30
32
13:16
22
20:24
20
24:33
20
21ITAITA -209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
24
08:12
25
13:03
24
20:30
21
24:42
21
22GREGRE 210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
7
07:46
12
12:28
21
20:20
22
24:46
22
23AUSAUS 158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
22
08:11
20
12:45
27
20:41
23
24:52
23
24USAUSA 278
Sarah Newberry
Matthew Whitehead
13
07:54
18
12:42
23
20:30
24
24:53
24
25ESPESP 204
Toni Rivas
Elisabet Llargués Masachs
32
08:24
31
13:14
25
20:37
25
24:56
25
26FRAFRA 78
Flora Laugier
Valentin Bellet
25
08:13
27
13:10
28
20:43
26
24:58
26
27RUSRUS 247
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
08:11
21
12:46
26
20:40
27
25:00
27
28GERGER 258
Jan Hauke Erichsen
Lea Spitzmann
30
08:22
30
13:13
31
21:02
28
25:06
28
29BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
26
08:13
28
13:11
29
20:54
29
25:14
29
30RUSRUS 227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
37
08:34
33
13:21
32
21:06
30
25:15
30
31PURPUR 26
Enrique Figueroa
Franchesca Valdes Ortega
21
08:07
26
13:04
30
20:54
31
25:20
31
32NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
35
08:29
35
13:29
33
21:14
32
25:29
32
33ITAITA 219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
27
08:16
29
13:11
35
21:18
33
25:33
33
34FRAFRA 72
Charles Hainneville
Alizée Desbordes
31
08:23
36
13:36
34
21:15
34
25:51
34
35SWESWE 153
Ida Svensson
Rasmus Rosengren
33
08:26
34
13:26
36
21:29
35
26:09
35
36HKGHKG 216
Tat Choi Fung
Yu Ting Chan
38
08:58
37
13:40
37
22:03
36
27:36
36
37BRABRA 230
Joao Siemsen Bulhoes
Gabriela Nicolino de Sá
34
08:26
38
17:10
 37
29:15
37
40GBRGBR 182
Tom Phipps
Nicola Boniface
    40
UFD
40SGPSIN 16
Justin Liu
Denise Lim
    40
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2017 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM