The Official
Website of the
International
Sailing Federation

www.sailing.org
5 February 2010, 05:30 pm
Dünyanin En Prestijli Gençler Yelken Yarisi Istanbul'da...
Türkiye'nin Spor Bakani Faruk Nafiz Özak ve ISAF Baskani Göran Petersson (r)
Türkiye'nin Spor Bakani Faruk Nafiz Özak ve ISAF Baskani Göran Petersson (r) 2010 Volvo Youth Sailing ISAF Dünya Sampiyonasi basin toplantisinda

Volvo Youth Sailing ISAF World Championship 2010
Istanbul, Turkey

2010 yilinda 40. yilini kutlayacak Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi'na bugüne kadar 23 farkli ülkede gerçeklestirildikten sonra ilk kez Istanbul'da 8-17 Temmuz tarihleri arasinda düzenlenecek.
Ataköy Sheraton otelde düzenlenen basin toplantisina Spordan Sorumlu Devlet Bakani Faruk Nafiz Özak, Yelken Federasyonu Baskani Nazli Imre, Uluslararasi Yelken Federasyonu (ISAF) Baskani Göran Petersson, Istanbul Vali Yardimcisi Ali Bakoglu, Istanbul Spor A.S. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, 2010 Kültür Baskenti Danisma Kurulu Baskani Hüsamettin Kavi ve ISAF Onursal Baskani eski Yunanistan Krali Konstantin katildi.

Toplantida konusma yapan Bakan Özak, "Spor, sosyolojik bir olgu ve toplumsal bir hareket. Sporu çok seviyoruz, ancak spor yapmayi biraz daha fazla sevmeliyiz. Sporu yayginlastirmak için elimizden geleni yapmaya çalisiyoruz" diye konustu.Özak, Dünyada Istanbul gibi bir sehir yok. Biz Istanbul ile gurur duyuyoruz, dünyanin baskenti olarak görüyoruz. Burada yapacagimiz yelken sampiyonasi da mükemmel olacak" seklinde konustu.

Yelken Federasyonu Baskani Nazli Imre ise, "Temmuz ayinda 60'tan fazla ülkeden 300 sporcuyu Istanbul'da agirlayacagiz" dedi.Ilk defa böyle kapsamli bir organizasyona ev sahipligi yapacaklarini vurgulayan Imre, "Gelecegin sampiyonlarini Bakirköy sahillerinde izleme firsati bulacagiz. 8-17 Temmuz tarihlerinde gerçeklestirilecek sampiyona, 5 sinif ve 8 kategoride yapilacak. Sampiyonada ülkemizi 10 genç sporcu temsil edecek. Olimpiyatlara aday sehrimiz için bu sampiyona çok önemli bir referans olacak" ifadelerini kullandi.

ISAF Baskani Göran Petersson da, Istanbul'a övgüler yagdirarak, "Bu sehir, 2010 Avrupa Kültür Baskenti'dir. Bu sehir, 40. Volvo Gençler Yelken Dünya Sampiyonasi'na ev sahipligi yapacak. ISAF'in ve TYF'nin prestijli organizasyonlar düzenleme yetenegine güvenim tam. Bu arada konusmalarin ardindan Bakan Özak ile Petersson, birbirlerine ani plaketi takdim ettiler.

2006 yilinda Uluslararasi Yelken Federasyonu yillik toplantisinda oybirligi ile Türkiye'de yapilmasi kararlastirilan sampiyonanin resmi bayrak devir teslim töreni 2009 Volvo Gençler ISAF Dünya Sampiyonasi Brezilya'da gerçeklestirildi.

Türkiye Yelken Federasyonu tarafindan organize edilecek bu büyük sampiyona GSGM, Spor Toto Teskilati, Istanbul Büyüksehir Belediyesi ve Istanbul 2010 ajansi tarafindan destekleniyor.

Uluslararasi Yelken Federasyonu (ISAF) bünyesinde 1971 yilindan bu yana düzenlenmekte olan ISAF DÜNYA GENÇLER YELKEN SAMPIYONASI Olimpiyat Oyunlari ve Büyükler Dünya Sampiyonasi'ndan sonra 3. en prestijli yaris olarak kabul edilmektedir.

19 yas alti sporculara yönelik bu sampiyona dünyaca ünlü Volvo Ocean Race'in ana sponsorlugunu da üstlenen Volvo Event Management UK (VEMUK) tarafindan desteklenmekte olup gelecegin olimpiyat katilimi için önemli bir asama olma özelligini tasimaktadir.

60 ülkeden, 350'nin üzerinde dünyanin en iyi yelkencilerinin katilimi ile gerçeklesecek olan Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi'nin merkezi Ataköy Marina olacak ve yarislar marinadan ve Bakirköy sahilinden izlenebilecek. Sampiyona ayni zamanda kurulacak özel bir sistem ile sahilde kurulacak dev ekranlardan ve internet üzerinden detayli olarak takip edilebilecek.

8-17 Temmuz tarihleri arasinda Istanbul'da gerçeklesecek sampiyonada sporcular ilk defa 5 sinifta 8 kategoride yarisacak. Kizlar ve Erkekler kategorilerinde düzünlenecek yarislarda her bir kategorinin Dünya Sampiyonlari belirlenecek. Yüksek performans teknesi 29er ilk defa Istanbul'da kullanilacak.

Sampiyona süresince ulusal ve uluslararasi jüri ve hakemler görev alirken, deniz üzerinde 60in üzerinde tekne görev alacak. Yaris merkezinde yer alacak aktivite alaninda müzik ve çesitli aktiviteler ile sampiyona büyük bir festival havasinda gerçeklesecek.

Katilimci ülkelerin her bir kategoride tek bir tekne ile yarisacak olmasi sebebiyle, ülkelerin en iyi takimlari ile sampiyonada temsil edilmesi, yelken sporunun ve sampiyonanin kalitesini artiracak.

2010 Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi Kategorileri

Kategorileri Ekipman
Tek kisilik erkek Laser Radial
Tek kisilik Laser Radial
Iki kisilik erkek 420
Iki kisilik kiz 420
Windsurf erkek RS:X
Windsurf kiz RS:X
Katamaran (karma ekip) Sirena SL16
Yüksek performans teknesi (karma ekip) 29er

Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi heryil el degistiren; En iyi performansi gösteren ülke takimi'na verilen Volvo Trophy (Best Overall Nation Volvo Trophy), En iyi Sportmenlik ( Prince Henry the Navigator Trophy) ve En iyi davranis ve kurallara uygunluk (Bengt Julin Trophy) kupalari ile de ayri bir özellik tasimaktadir.

2009 yili Sampiyonu Fransa, Volvo Trophy'nin su anki sahibi olmakla birlikte ayni zamanda sampiyona baslangicindan buyana en basarili ülke olma özelligini tasiyor. 10 kez Volvo Trophy'i kazanan Fransa; 20 altin, 27 gümüs ve 15 bronz madalya ile toplamda 62 madalya ile bir rekor sahibi.

Bu özel ve prestijli yarisin Istanbul'da gerçeklestirilmesi Olimpiyat Oyunlari bünyesinde yer alan Yelken bransi yarislarinin basariyla düzenlenmesi anlamini kazanacagindan Istanbul'un Olimpiyat adayligi konusundaki puanini da artiracak.

Sampiyona'nin 2010 Istanbul Avrupa Kültür Baskenti'nde gerçeklesiyor olmasi uluslararasi arenada Istanbul ve Türkiye'nin tanitimina önemli katkida bulunacak.

Türkiye Yelken Federasyonu tarafindan düzenlenecek 2010 Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi 'nin direktörlügünden Sportworks organizasyon firmasi adina Gülden Aktugan sorumlu olacak.

Detayli Bilgi Için: Gülden Aktugan (212) 347 70 33 eventmanager2010@tyf.org.tr

ISAF
Share this page
World Sailing TV
Latest News
News Archive
© 2015 Copyright ISAF/ISAF UK Ltd. All Rights Reserved Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM