The Official
Website of the
International
Sailing Federation

www.sailing.org
18 June 2010, 10:53 am
Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi'nda Ülkemizi Temsil Edecek Yelken Milli Takimi Açiklandi...
2010 Volvo Youth Sailing ISAF World Championship
Turkish 420 Team

2010 Volvo Youth Sailing ISAF World Championship
Istanbul, Turkey

ISAF (Uluslararasi Yelken Federasyonu) tarafindan 23 farkli ülkede gerçeklestirildikten sonra ilk kez Istanbul'da 08-17 Temmuz tarihleri arasinda düzenlenecek ''GENÇLER YELKEN DÜNYA SAMPIYONASI'nda 63 ülkeden toplam 253 tekne ve 348 sporcu arasinda ülkemizi temsil edecek Milli Takimimiz belirlendi.
19 yas alti Genç Yelkenciler Dünya Sampiyonasi 5 sinifta 8 kategoride gerçeklesecek. Kizlar ve Erkekler kategorilerinde düzenlenecek yarislarda her bir kategorinin Dünya Sampiyonlari belirlenecek.
Yüksek performans teknesi 29er ilk defa ?stanbul'da kullanilacak.

Laser Radial Erkek- Kiz, 420 Erkek - Kiz, RS:X Erkek- Kiz, SL16 karma ve 29er Karma kategorilerinde yarisacak ülkeler arasinda ülkemizi temsil edecek Milli Takimimiz belirlendi. Yo?un bir kamp dönemi geçiren milli takimimiz bu sampiyonada hem tecrübe kazanacak hem de 63 ülke sporculariyla kaynasma firsatini yakalayacak.

Yelken Milli Takimi:

420 Sinifi
Kiz Takimi: Ipeknaz Özden Deniz Gökmeral Istanbul Yelken Kulubü
Erkek Takimi: Cem Aydin Vokkan Turan Istanbul Yelken Kulubü
Antrenör Ayda Gürsel
Laser Radial Sinifi
Kiz Takimi: Ecem Güzel Era Bodrum Yelken Kulubü
Erkek Takimi: Levent Ahiskali Gokova Yelken Kulubü
Antrenör Ismail Uzunlar
RS:X Windsurf Sinifi
Kiz Simla Cilingiroglu Galatasaray Yelken Subesi
Erkek Korhan Ezer Ayvalik Yelken Kulubü
Antrenör Jochem Brenninkmeyer
Multihull - SL16
SL16 Open Ilber Gündüz Teoman Ünlü Cesme Yelken Kulubü

Dünyanin en prestijli yarislarindan biri olarak kabul edilen, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Baskenti projeleri içerisinde yer alan Sampiyona Türkiye Yelken Federasyonu tarafindan organize edilirken, GSGM, Spor Toto Teskilati, Istanbul Büyük Sehir Belediyesi ve Beyoglu Belediyesi destekleri ile hayata geçiriliyor.

Türkiyede ilk defa bir yelken yarisinda 3 parkurda ayni anda yarislar yapilmasi gelece?in Olimpiyat referansi olarak önem tasiyacak.

Sampiyona'nin Açilis töreni 09 Temmuz'da Hasköy eski Galata Köprüsü üzerinde gerçeklestirilecek. Haliç sulari, Mixing Waters ( Sularin Karisimi ) Töreni için büyük bir anlam tasiyacak. Baris , Sevgi ve Birliktelik mesaji veren ve her ülke katilimcilarinin ülkelerinden getirdikleri sulari birlestirdikleri ve sonrasinda denize dökülen bu anlamli tören ?stanbul'un tarihi ve antik koyu olan Haliç sularina birakilarak gerçeklesecek.

Yaris merkezinde yer alacak etkinlik alaninda müzik ve çesitli aktiviteler ile sampiyona büyük bir festival havasinda gerçeklestirilecek.

Sampiyona süresince ulusal ve uluslararasi jüri ve hakemler görev alirken, deniz üzerinde 60'in üzerinde tekne görev alacak. Yurtdisindan gelecek 1250 kisilik kafile, 350 kara ve deniz görevlisi, 100 gönüllü, 25 uluslararasi medya mensubu, özel televizyon prodüksiyonu ve yurtdisi tanitimlari ile Sampiyona Türkiye'de düzenlenmis en kapsamli yelken organizasyonu olacak.

19 yas alti sporculara yönelik bu Sampiyona'nin isim sponsorlugunu ''Volvo Ocean Race'' üstlenirken, Istanbul Sampiyonasi'na Opet, I MARIE, Dati Holding, Ataköy Marina Co- Sponsor olarak, Shop& Miles, Garanti Emeklilik destek sponsoru olarak, YACHT TÜRKIYE, POWER FM ve CNN TURK medya sponsoru olarak destek veriyor.

2009 yili Sampiyonu Fransa, Volvo Trophy'nin su anki sahibi olmakla birlikte ayni zamanda Sampiyona baslangicindan bu yana en basarili ülke olma özelligini tasiyor. 10 kez Volvo Trophy'i kazanan Fransa; 20 altin, 27 gümüs ve 15 bronz madalya ile toplamda 62 madalya ile bir rekor sahibi.

Bu özel ve prestijli yarisin Istanbul'da gerçeklestirilmesi Olimpiyat Oyunlari bünyesinde yer alan Yelken bransi yarislarinin basariyla düzenlenmesi anlamini kazanacagindan Istanbul'un Olimpiyat adayligi konusundaki puanini da arttiracak.

Detayli Bilgi Için: Gülden Aktugan Sportworks T: (212) 347 70 33 M:0533 520 58 88 eventmanager2010@tyf.org.tr;

Ilgili Linkler
Türkiye Yelken Federasyonu - www.tyf.org.tr
Uluslararasi Yelken Federasyonu (ISAF) - www.sailing.org
Volvo Youth Worlds Facebook - www.facebook.com/pages/VolvoYouthWorlds/93806273347
Volvo Youth Worlds YouTube - www.Youtube.com/VolvoYouthWorlds


2010 Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Sampiyonasi Kategorileri

Ekipman Toplam Bot Toplam Kizi Kategorileri
Laser Radial Erkek 56 56 Tek kisilik erkek
Laser Radial Kiz 51 51 Tek kisilik kiz
420 Erkek 31 72 Iki kisilik erkek
420 Kiz 28 56 Iki kisilik kiz
RS:X Erkek 31 31 Windsurf erkek
RS:X Kiz 19 19 Windsurf kiz
Sirena SL16 Karma 12 24 Katamaran (karma ekip)
29er Karma 18 36 Yüksek performans teknesi (karma ekip)

Gülden Aktugan
Share this page
World Sailing TV
Latest News
News Archive
© 2015 Copyright ISAF/ISAF UK Ltd. All Rights Reserved Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM