The Official
Website of the
International
Sailing Federation

www.sailing.org
3 June 2002, 09:05 pm
Day Four Results
No ALT tag specified

The Bell Lawrie Scottish Series
Tarbert, Scotland

Results from all the classes racing on Day 4 of the Bell Lawrie Scottish Series.

Series Results:
IRC Class 1:
1 Azure (B & B Stewart) 9,
2 Desperado (R Loftus) 11,
3 Cracklin' Rosie 24,

IRC Class 2:
1 Crewsaver Dickies (N Biggs) 8,
2 Highland Spirit (H Oliphant) 10,
3 Jacana (B Douglas) 16,

IRC Class 3:
1 Elanor (A Mitchell) 10,
2 Tundra (D Sharp) 13,
3 Salamander XVI (J Corson) 23,

IRC Class 4:
1 Significant (Wilson/Lyall) 14,
2 Rapparee II (Hyde/Boulter/Woods) 14,
3 Enigma (H Morrison) 18,

Sigma 33 Class:
1 The White Tub (D Aitken)
2 St, Joan (I Nicolson) 21,
3 Pepsi (A Milton) 36,

Cork 1720 Class:
1 Ford Racing (A O'Leary) 14,
2 Gul (Budd/Woosey) 18,
3 King Quick (G Scott) 19,

Sportboat Class:
1 Impetuous (Brown/Morton) 10,
2 Hoot (G Purves) 16,
3 Lord of the Isles (Hull/Hathaway) 23,

Hunter 707 Class:
1 Doh! (T Davidson) 9,
2 Pond Life (C Holden) 11,
3 Eh! (A Wright) 13,

Sonata Class:
1 Jammie Dodger (H Gairns) 5,
2 Tragedy (M Caldwell) 13,
3 Pied Piper (A Harper) 15,

CYCA Class 5:
1 Scanne (G Aikman) 8,
2 Guilty (D Clow) 11,
3 Sewdish Lady (I Harris) 13,

CYCA Class 6:
1 Vaila (P Watt) 4,
2 Ailish II (W Malone) 17,
3 Michael (D Jamieson) 19,

CYCA Class 7:
1 Obsession (E & N Sim) 6,
2 Mellow Moment (A Rodger) 9,
3 Upstart (E Thomas) 10,

CYCA Restricted Sail Class:
1 Starry Night (C Reeves) 4,
2 Smarty Pants (H Kerr) 11,
3 Skibbereen (B Pilkington) 14,

Race 1 Results:
IRC Class 1:
1 Azure 01:34:17,
2 Cracklin' Rosie 01:36:07,
3 Desperado 01:36:09,

IRC Class 2:
1 Highland Spirit 01:34:51,
2 Crewsaver Dickies 01:35:44,
3 Finale (D Walters) 01:36:01,

IRC Class 3:
1 Megawat (P Watson) 01:33:15,
2 Tundra 01:35:24,
3 Hops (Bolton/McLean) 01:36:03,

IRC Class 4:
1 Enigma 01:36:17,
2 Significant 01:36:34,
3 Valhalla of Ashton (F Dunnet) 01:37:09,

Sigma 33 Class:
1 Sigmatic (D McLaren) 01:10:52,
2 Carmen (P Scutt) 01:10:52,
3 St, Joan 01:11:09,

Cork 1720 Class:
1 Goacher Sails (C Ducker) 00:49:16,
2 King Quick 00:51:00,
3 Corwynt IV (S Evens) 00:51:37,

Sportboat Class:
1 Impetuous 00:46:31,
2 Lord of the Isles 00:47:21,
3 Solaris (H Loudon) 00:47:35,

Hunter 707 Class:
1 Eh! 00:57:15,
2 Pond Life 00:57:25,
3 Blue Funk (Stuart/Ram) 00:59:29,

Sonata Class:
1 Jammie Dodger 01:27:10,
2 Scruples (C Tait) 01:27:10,
3 Pied Piper 01:28:00,

CYCA Class 5:
1 Crusader of Rhu (D Cameron) 01:11:02,
2 Swedish Lady 01:11:25,
3 Local Hero (G Howison) 01:11:43,

CYCA Class 6:
1 Vaila 01:09:14,
2 Michael 01:11:20,
3 Trillian (I Laidlaw) 01:14:11,

CYCA Class 7:
1 Odsession 00:56:36,
2 Mellow Moment 00:57:27,
3 Upstart 00:58:58,

CYCA Restricted Sail Class:
1 Starry Night 00:56:24,
2 Smarty Pants 00:56:53,
3 Fast Buck (D Lawson) 00:59:00,

Race 2 Results:
IRC Class 1:
1 Azure 02:45:11,
2 Bateleur 97 (C Bonar) 02:50:09,
3 Cracklin' Rosie 02:51:10,

IRC Class 2:
1 Crewsaver Dickies 02:50:51,
2 Finale 02:51:06,
3 Highland Spirit 02:52:24,

IRC Class 3:
1 Elanor 02:12:22,
2 Tundra 02:12:49,
3 Megawat 02:13:44,

IRC Class 4:
1 Significant 02:15:09,
2 Jezebel (P & S Howell) 02:15:48,
3 Rapparee II 02:16:50,

Sigma 33 Class:
1 Sigmatic 00:54:45,
2 St, Joan 00:55:09,
3 Cataline (W Bower) 00:55:20,

Cork 1720 Class:
1 Gul 00:53:27,
2 Martin Reilly Motors (D Maguire) 00:53:53,
3 Red Green (S Douglas) 00:54:12,

Sportboat Class:
1 Impetuous 00:30:33,
2 Doh! (T Davidson) 00:30:40,
3 Hoot 00:31:02,

Hunter 707 Class:
1 Doh! 00:36:33,
2 Eh! 00:37:37,
3 Pond Life 00:38:26,

Sonata Class:
1 Jammie Dodger 01:47:14,
2 Tragedy 01:50:26,
3 Pied Piper 01:50:52,

CYCA Class 5:
1 Guilty 01:40:04,
2 Border Reiver (Scott/Wilson) 01:40:05,
3 Swedish Lady 01:40:48,

CYCA Class 6:
1 Vaila 01:35:27,
2 Michael 01:35:44,
3 Mosika Alma (Spall/Goodwin) 01:37:18,

CYCA Class 7:
1 Sula (Davidson/Hubbard) 01:14:35,
2 Obsession 01:15:35,
3 Mellow Moment 01:15:30,

CYCA Restricted Sail Class:
1 Starry Night 01:39:59,
2 Skibbereen 01:46:03,
3 Dansa (C Shelly) 01:49:27,

Race 3 Results:
Sigma 33 Class:
1 The White Tub 00:58:37,
2 St, Joan 00:59:22,
3 Pepsi 00:59:49,

Cork 1720 Class:
1 Wet n Black (Paul Reilly) 01:19:46,
2 Ford Racing 01:20:38,
3 Aquatack (D Faherty) 01:20:39,

Sportboat Class:
1 Impetuous 00:54:06,
2 Pond Life (C Holden)00:54:10,
3 Hoot 00:54:43,
The Bell Lawrie Scottish Series Press/News Editor
Share this page
Isaf TV
Latest News
News Archive
© 2014 Copyright ISAF/ISAF UK Ltd. All Rights Reserved Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM