The Official
Website of the
International
Sailing Federation

www.sailing.org
4 March 2011, 09:54 am
US SAILING Announces 2011 US Sailing Team AlphaGraphics
No ALT tag specified

US SAILING News
Rhode Island, USA

US SAILING is proud to announce the members of the new 2011 US Sailing Team AlphaGraphics (USSTAG), the national sailing team comprised of Olympic and Paralympic hopefuls.
The 2011 USSTAG includes at least the top two boats in each class selected for the 2012 Olympic and Paralympic Sailing Competitions in Weymouth, England.

These athletes have proven to be the top performing sailors in the world: Twelve are Olympians and two are Olympic medalists, five are Paralympians and three are Paralympic medalists, seven are World Champions and ten athletes are ranked top five in the world by ISAF.

Five athletes have been promoted to the USSTAG from the US Sailing Development Team (USSDT), and 15 athletes are brand new to the team this year.

The members of the 2011 USSTAG are (listed in alphabetical order, by class):

Olympic Events:
49er
Alex Bishop (Baltimore, Md.) and Val Smith (Wilmette, Ill.)
Erik Storck (Huntington, N.Y.) and Trevor Moore (North Pomfret, Vt.)

Men's 470
Stuart Mcnay (Newton, Mass.) and Graham Biehl (San Diego, Calif.)
Adam Roberts (Miami, Fla.) and Nicholas Martin(San Diego, Calif.)

Women's 470
Amanda Clark (Shelter Island, N.Y.) and Sarah Lihan (Fort Lauderdale, Fla.)
Erin Maxwell (Stonington, Conn.) and Isabelle Kinsolving (New York, N.Y.)

Finn
Bryan Boyd (Annapolis, Md.)
Zach Railey(Clearwater, Fla.)

Laser
Rob Crane (Darien, Conn.)
Clay Johnson (Toms River, N.J.)

Laser Radial
Paige Railey (Clearwater, Fla.)
Erika Reineke (Fort Lauderdale, Fla.)

Men's RS:X
Ben Barger (St. Petersburg. Fla.)
Robert Willis (Chicago, Ill.)

Women's RS:X
Farrah Hall (Annapolis, Md.)
Solvig Sayre (Vineyard Haven, Mass.)

Star
Andrew Campbell (San Diego, Calif.) and Ian Coleman (Annapolis, Md.)
Andy Horton(So. Burlington, Vt.) and James Lyne(Granville, Vt.)
Andrew Macdonald (Laguna Beach, Calif.) and Brad Nichol (Miami Beach, Fla.)
Mark Mendelblatt(St. Petersburg, Fla.) and Brian Fatih (Miami, Fla.)
Rick Merriman(New York, N.Y.) and John Von Schwarz (Annapolis, Md.)
George Szabo (San Diego, Calif.) and Mark Strube (Punta Gorda, Fla.)

Elliott 6m
Sally Barkow (Nashotah, Wisc.), Alana O'reilly and Elizabeth Kratzig (Miami, Fla.)
Genny Tulloch (San Francisco, Calif.), Alice Leonard (New Orleans, La.) and Jenn Chamberlin (Washington, D.C.)
Anna Tunnicliffe (Plantation, Fla.), Molly Vandemoer(Stanford, Calif.) and Deborah Capozzi (Bayport, N.Y.)

Paralympic Classes
2.4mR
Mark Leblanc (New Orleans, La.)
Charles Rosenfield (Woodstock, Conn.)
John Ruf (Pewaukee, Wis.)

SKUD-18
Jennifer French (St. Petersburg, Fla.) and Jean-Paul Creignou(St. Petersburg, Fla.)
Sarah Skeels (Tiverton, R.I.) and Bob Jones (Issaquah, Wash.)
Scott Whitman (Brick, N.J.) and Julia Dorsett (Westchester, Pa. and Boca Raton, Fla.)

Sonar
Paul Callahan(Cape Coral, Fla./Newport, R.I.) Brad Johnson (Pompano Beach, Fla.) and Thomas Brown (Castine, Me.)
Rick Doerr(Clifton, N.J.), Brad Kendell (Tampa, Fla.) and Hugh Freund (South Freeport, Me.)
Albert Foster (Wayzata, Minn.), Michael Hersey (Hyannis, Mass.) and David Burdette (Lutherville, Md.)

The 2011 team was selected based on top performances at a series of qualifying events, including January's US SAILING's 2011 Rolex Miami OCR, where USA won four medals.

Approximately half the team (in the Olympic events) qualified for the team prior to Rolex Miami OCR, based on their top performances at international events in 2010. In the classes where athletes had yet to qualify, Rolex Miami OCR was the final opportunity to make the team.

Dana Paxton
Share this page
Isaf TV
Latest News
News Archive
© 2014 Copyright ISAF/ISAF UK Ltd. All Rights Reserved Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM