The Official
Website of the
International
Sailing Federation

www.sailing.org
17 July 2004, 07:16 am
Final Day
No ALT tag specified
© photoaction

Cork Week
Crosshaven

A moderate northerly breeze and sunshine brought Cork Week to a close yesterday (Friday) with close results in virtually all classes.
In the showcase Class 0 fleet, Roy DISNEY'S Pyewacket had a close call when the breeze died close to the finish, allowing the smaller boats behind with wind to make substantial gains on sole MaxZ86 footer who was much further ahead on the Coastal course.

In the end however, third place was enough to secure the overall win in the class.

The only firm victor going into the closing stages was Robin AISHER'S Yeomantix, his son-in-law Anthony O'Leary's Antix that he was racing with his own crew from The Solent for the week. A twelve point advantage, counting four wins was enough to secure Class 1 with comfort

In the Sigma 33 European Championship, defending title-holder Tim Goodbody on White Mischief was only able to manage third overall as the event was won by Scottish entry Squawk skippered by Colin PORTEOUS from Largs Sailing Club with 470 trialist Mark Plummer on board as tactician.

Amongst the IRC Handicap classes, Colm Barrington's new Jason KERR 39-footer Flying Glove was able to oust DK46 footer Erivale in the final coastal race to take second overall to Pyewacket in Class Zero.

There were plenty of Irish celebrations in Crosshaven this evening as homeside crews had victories in three classes including George SISK'S Wow from the Royal Irish YC in Class 1, Anthony GORE-GRIMES from Howth YC on Dux in Class 6 and Paralympian John TWOMEY'S Cool Runnings Too who reclaimed his overall lead on Class Seven in his Sonar keelboat.

In all, in excess of 500 boats took part in 18 classes. Full results are available on www.corkweek.com

Final Overall Results
IRC0 1 Pyewacket (E Disney);
2 Flying Glove (C Barrington);
3 Erivale (R Elliot).

Cork Week IRM
1 Chernikeeff 2 (P Harrison);
2 Babbalaas (D McLean);
3 2XL (D Murrin).

Cork Week IRM Large
1 Chernikeeff 2 (P Harrison);
2 Babbalaas (D McLean);
3 WOLF (G Williams).

Cork Week IRM Small
1 2XL (D Murrin);
2 Cacharaza (M Vivian);
3 Too Steamy (N & A Haigh).

Cork Week IRC1
1 Wow (G Sisk);
2 Maverick 2 (C Sharples);
3 Dark Angel (E Connelly).

Cork Week IRC2
1 Tarka (N Jones);
2 Calyx Voice & Data/Voodoo Chile (E Crosbie);
3 Salvo (P Morton).

Cork Week IRC3
1 Yeomantix (R Aisher);
2 OBSESSION (B & D Rose);
3 Checkmate (Mac Carthy).

Cork Week IRC4
1 TBS/DSM (J Burgaud);
2 Jacana (B Douglas);
3 Inis-Mor (B Gouy).

Cork Week IRC5
1 Fixation (N Fullagher);
2 Ruthless (M Pearson);
3 Dick Dastardly (B Cunningham).

Cork Week IRC6
1 Dux (A Gore-Grimes);
2 Phantom (Guinan & Neenan);
3 Respect (T Brennan).

Cork Week IRC7
1 Cool Runnings Too (J Twomey);
2 Throbber (S Rees);
3 Purple Haze (A Dodd).

Cork Week Sigma 38
1 Supernatural Dominic, (Cahill);
2 Festina Lente (P Meakins);
3 Errislannan (P Kirwan).

Cork Week Sigma 33
1 Squawk (C Porteous);
2 Honey of Bosham (J Platt);
3 White Mischief (T Goodbody).

Cork Week Sigma 33 Silver
1 Miss Behavin (D O'Reilly);
2 Rajah (R Summers);
3 Blue Peregrine (Mc Donald &Wright).

Cork Week Gentlemen No Spinaker
1 Cornovaille Magic 2 (Cornouaille Nautique);
2 MGM Boats (R O'Leary);
3 Fastrack V (N De Quervain Colley).

Cork Week Gentlemen No Spinaker cat 1 2 Sailors
1 SplashDance (G d'Esterre Roberts);
2 Enigma of Tamar (J Dryburgh);
3 Singita (L Johnston.

Cork Week Gentlemen No Spinaker Restricted
1 Cornovaille Magic 2 (Cornouaille Nautique);
2 MGM Boats (R O'Leary);
3 Fastrack V (N De Quervain Colley).

Cork Week ECHO
1 Foxy Lady (E Curtis);
2 Champagne (B Kenny);
3 Sunsail 4 (Sunsail).

Cork Week Mixed Sports Boats
1 Gentelman's Club (P Heys);
2 4 Walls 4 Sale (T Rayer);
3 Pure 6 (McClure & Moore).

Cork Week X332
1 Yellow Rose (M Jan Ringers);
2 Peanut (J Butler);
3 Roxanne (R&L Smith).

Cork Week IRC0C
1 Follow me (S Kotsiouba);
2 Exabyte 3 (S Frohlich);
3 Assauge-Alvine (H Evans).

Cork Week 1720
1 King Quick (G Scott);
2 Express Security Group (S Douglas);
3 Mr & Mrs (C Mitchell).

Cork Week Prima 38
1 Bare Knuckles (R Gateshiul);
2 Wight Link (B Archer);
3 Another Nods Richard Booth.

Cork Week Hunter 707
1 Charlie Fish (I May);
2 Pocket Battleship (M Gillet);
3 The Anthill Mob (R Mead).

Cork Week Impala
1 Sprack (H English);
2 Whistlin' Dixie (T Keelan);
3 Crescent Moon (Cr Perry).

Cork Week Laser SB3
1 Baby Blue (B Shelley);
2 Laser Sailing (C Blackburn);
3 Bandit (Head & McAdoo).

Event Media
Share this page
Isaf TV
Latest News
News Archive
© 2014 Copyright ISAF/ISAF UK Ltd. All Rights Reserved Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM