<% if "ENG" = "FRA" then langprint = "Imprimer cette page" langemail = "Envoyer cette page un ami" langnormal = "Back to webpage" elseif "ENG" = "ITA" then langprint = "Stampa questa pagina" langemail = "Invia questa pagina via e-mail" langnormal = "Back to webpage" else langprint = "Print this page" langemail = "E-mail this page" langnormal = "Back to webpage" end if %><% colspan = 1 %> <% if "no" = "yes" then %> <% end if %> <% printurl = "javascript: void printpage()" %>
2009 ISAF Nations Cup Grand Final - Latest Results
<% if not "" = "No" then %><% end if %>
<% if not "" = "No" then %> <% end if %>
<% if len("") > 0 then %><% else %> <% end if %>
2009 ISAF Nations Cup Grand Final - Latest Results
The latest results from the Grand Final of the 2009 ISAF Nations Cup being held in Porto Alegre, Brazil from 24-28 March.

Open Division


Final Standings

1. Damien IEHL (FRA)
2. Henrique HADDAD (BRA)
3. Mads EBLER (DEN)
4. Alvaro MARINHO (POR)
5. Manuel WEILLER VIDAL (ESP)
6. Mahesh RAMCHANDRAN (IND)
7. Adrian SHORT (NZL)
8. Dave PERRY (USA)
9. Juan FIGUEROA (ARG)
10. Jon ERIKSSON (FIN)

Final

Damien IEHL (FRA) d. Henrique HADDAD (BRA), 3-2

Petit Final

Mads EBLER (DEN) d. Alvaro MARINHO (POR), 2-1

Semi Finals

Damien IEHL (FRA) d. Alvaro MARINHO (POR), 3-1
Henrique HADDAD (BRA) d. Mads EBLER (DEN), 3-2

Repechage Standings

1. Henrique HADDAD (BRA), 3-0
2. Manuel WEILLER VIDAL (ESP), 2-1
3. Mahesh RAMCHANDRAN (IND), 1-2
4. Dave PERRY (USA), 0-3

Positions 1-3 qualify for the semi-final stage

Repechage Results

ESP IND USA BRA Points Penalty Points Final Points Sailed Win % Place

ESP (Manuel WEILLER VIDAL)

---

1 1 0 2 2 3 67% 2

IND (Mahesh RAMCHANDRAN)

0

---

1 0 5 1 3 33% 3

USA (Dave PERRY)

0 0

---

0 5 0 3 0% 4

BRA (Henrique HADDAD)

1 1 1

---

3 3 3 100% 1

Round Robin Standings

1. Damien IEHL (FRA), 8-1
2. Alvaro MARINHO (POR), 6-3
3. Mads EBLER (DEN), 5.5-3
4. Dave PERRY (USA), 5-4
5. Henrique HADDAD (BRA), 5-4
6. Mahesh RAMCHANDRAN (IND), 5-4
7. Manuel WEILLER VIDAL (ESP), 4-5
8. Adrian SHORT (NZL), 3-6
9. Juan FIGUEROA (ARG), 3-6
10. Jon ERIKSSON (FIN), 0-9

Positions 1-3 qualify for the semi-final stage

Positions 4-7 qualify for the repechage stage

Round Robin Results

FRA DEN ESP POR IND FIN USA ARG NZL BRA Points Penalty Points Final Points Sailed Win % Place

FRA (Damien IEHL)

---

0 1 1 1 1 1 1 1 1 8 8 9 89% 1

DEN (Mads EBLER)

1

---

0 1 0 1 1 1 1 0 6 0.5 5.5 9 61% 3

ESP (Manuel WEILLER VIDAL)

0 1

---

0 0 1 0 1 1 0 4 5 9 44% 7

POR (Alvaro MARINHO)

0 0 1

---

1 1 0 1 1 1 6 6 9 67% 2

IND (Mahesh RAMCHANDRAN)

0 1 1 0

---

1 1 0 1 0 5 5 9 56% 6

FIN (Jon ERIKSSON)

0 0 0 0 0

---

0 0 0 0 0 0 9 0% 10

USA (Dave PERRY)

0 0 1 1 0 1

---

1 0 1 5 5 9 56% 4

ARG (Juan FIGUEROA)

0 0 0 0 1 1 0

---

0 1 3 3 9 33% 9

NZL (Adrian SHORT)

0 0 0 0 0 1 1 1

---

0 3 3 9 33% 8

BRA (Henrique HADDAD)

0 1 1 0 1 1 0 0 1

---

5 5 9 56% 5


Women's Division


Final Standings

1. Claire LEROY (FRA)
2. Lucy MACGREGOR (GBR)
3. Anna TUNNICLIFFE (USA)
4. Giulia CONTI (ITA)
5. Nicky SOUTER (AUS)
6. Juliana SENFFT (BRA)
7. Rita GONCALVES (POR)
8. Lotte Meldgaard PEDERSEN (DEN)
9. Cecilia RUIZ BARLETT (ARG)

Final

Claire LEROY (FRA) d. Lucy MACGREGOR (GBR), 3-1

Petit Final

Anna TUNNICLIFFE (USA) d. Giulia CONTI (ITA), 2-0

Semi Finals

Claire LEROY (FRA) d. Anna TUNNICLIFFE (USA), 3-2
Lucy MACGREGOR (GBR) d. Giulia CONTI (ITA), 3-2

Repechage Standings

1. Lucy MACGREGOR (GBR), 3-0
2. Nicky SOUTER (AUS), 1-2
3. Juliana SENFFT (BRA), 1-2
4. Rita GONCALVES (POR), 0.5-2

Position 1 qualifies for the semi-final stage

Repechage Results

GBR AUS POR BRA Points Penalty Points Final Points Sailed Win % Place

GBR (Lucy MACGREGOR)

---

1 1 1 3 3 3 100% 1

AUS (Nicky SOUTER)

0

---

0 1 1 1 3 33% 2

POR (Rita GONCALVES)

0 1

---

0 1 0.5 0.5 3 17% 4

BRA (Juliana SENFFT)

0 0 1

---

1 1 3 33% 3

Round Robin Standings

1. Anna TUNNICLIFFE (USA), 7-1
2. Giulia CONTI (ITA), 6-2
3. Claire LEROY (FRA), 5-3
4. Lucy MACGREGOR (GBR), 5-3
5. Nicky SOUTER (AUS), 4-4
6. Rita GONCALVES (POR), 3-5
7. Juliana SENFFT (BRA), 3-5
8. Lotte Meldgaard PEDERSEN (DEN), 3-5
9. Cecilia RUIZ BARLETT (ARG), 0-9

Positions 1-3 qualify for the semi-final stage.

Positions 4-7 qualify for the repechage stage.

Round Robin Results

FRA GBR DEN AUS POR ITA USA BRA ARG Points Penalty Points Final Points Sailed Win % Place

FRA (Claire LEROY)

---

1 1 0 1 0 0 1 1 5 5 8 63% 3

GBR (Lucy MACGREGOR)

0

---

1 1 0 1 0 1 1 5 5 8 63% 4

DEN (Lotte Meldgaard PEDERSEN)

0 0

---

1 1 0 0 0 1 3 3 8 38% 8

AUS (Nicky SOUTER)

1 0 0

---

1 1 0 0 1 4 4 8 50% 5

POR (Rita GONCALVES)

0 1 0 0

---

0 0 1 1 3 3 8 38% 6

ITA (Giulia CONTI)

1 0 1 0 1

---

1 1 1 6 6 8 75% 2

USA (Anna TUNNICLIFFE)

1 1 1 1 1 0

---

1 1 7 7 8 88% 1

BRA (Juliana SENFFT)

0 0 1 1 0 0 0

---

1 3 3 8 38% 7

ARG (Cecilia RUIZ BARLETT)

0 0 0 0 0 0 0 0

---

0 0 8 0% 9
E-mail this page
Print this page